Goda bollar
Var och fikade härom dagen och tänkte egentligen bara ta en te, men när de hade raw food-bollar så kunde jag inte låta bli. Tog en cashew-limeboll och den var sååå god!
Jag var tvungen att googla lite när jag kom hem och hittade snabbt ett recept som jag sedan modifierade lite. Resultatet blev:
- ca 2 dl naturella cashewnötter
- ca 1 dl färska dadlar
- 1 nypa salt
- rivet skal från en lime
- 1-2 msk lime/citronjuice (jag tog lite av varje)
- kokos att rulla i
Inte helt LCHF pga dadlarna, men ett klart bättre alternativ än en kaka med socker, tycker jag. Och det går säkert att modifiera :-)
Mums! Jag skulle kunna äta upp hela omgången! Tom J gillade dem! Och han har inte gillat det när jag gjort liknande försök tidigare. Limen gjorde väldigt mycket. Och L gillade dem också!
Så kolla gärna in min blogg:)
kram
ps. du kanske tom vill göra ett bloglovinbyte?:)
Ps2. Pågår just nu en stpor veckans blogg tävling missa inte chansen att bli länkad inför mina 300-600 unika läsare/dag:)
Men jag är nötallergiker 😟
kanske provar göra dessa , men jag har svårt för nötter triggar mitt sötsug enormt.. 😟
kramisar
Jag läser dock alla dina uppdateringar. Så stor eran minsting blivit! Det går så rasande fort! Föddes inte dom små nyss?
Detta på bilden ovan såg himla gott ut. Deta ska vi prova. Tack för tipset! Och trevlig helg på er!