
Som du kanske läst tidigare hade vi lite problem med att få till sightseeing i själva Chicago när vi var där. Första försöket regnade det, andra var det något annat & tredje var det mer passande väder för Six Flags så vi åkte dit istället. Men till slut blev det iaf av!

På vår to see-list hade vi Bönan, eller Cloud Gate som den egentligen heter, fast den kallas för The Bean. Det är en stor skulptur i rostfritt stål som ligger i Millenium Park.
Det är en jättehäftig skapelse som glänser och reflekterar allt runt omkring – människor, grönskan i parken och stadens skyline.




Också häftigt att man kan gå in under ”Bönan” och formerna där gör att man ser ut lite som i speglarna i Lustiga huset 🙂

Vi lyckades picka in riktigt fint väder och det var härligt att strosa längs med Chicago River, tittade på de olika husen och byggnaderna, båtarna som gled förbi och alla människor som satt på uteserveringarna och svalkade sig i värmen. Det var supermysigt att gå längs med floden så där mitt i stan.
Kolla in husen alltså! St. Regis Chicago, till vänster nedan, hette tidigare Wanda Vista Tower och är ett lyxigt hotell. Det är en 101 våningar hög skyskrapa, eller ja det är ju tre sammankopplade torn i olika höjder. Det böljande utseendet förstärks av att glaset också har olika nyanser i omväxlande mönster. Häftigt!




Eller kolla i de två pastaskruvs-liknande husen ovan! Det är Marina city och är hotell, lägenheter, kontor, restauranger, konserthall och parkeringar mm. Kolla bilarna i de nedre planen – det ser ut som ett leksaksbilgarage där det känns som om bilarna kan åka rakt ut!
På tal om bilar, i Chicago finns det ett tunnelsystem där all tyngre trafik kör. Häftigt och läskigt på samma gång! Häftigt att det går en massa tunnlar under staden och att man slipper alla stora lastbilar, sopbilar osv mitt i stan. Men också läskigt med så mycket tunnlar på något sätt..
Och tunnelbanan går till viss del över gatorna, en högbana som går på broar över trafiken istället för under marken.

Jag gillade det vi såg av Chicago och skulle gärna utforska det lite mer. Kanske bo över någon eller några nätter. L & jag hade gärna gått och sett någon musikal men tyvärr prickade vi in exakt när det var sommaruppehåll på typ alla föreställningar. Det betyder bara att vi måste åka dit igen 🙂





















































