Sitter nu i bilen hem från fjällen & betar av mil efter mil. Jag är en sån som gärna sitter och slumrar vilket passar bra eftersom J gärna kör 🙂 Barnen har alltid varit grymma resenärer oavsett roadtrips med bil eller långflygningar.
Oväntat nog är det (hittills) lite trafik så frågan är om många valt att åka hem tidigare pga kylan.




Jag har roat mig med att göra en liten lista på saker jag skulle vilja göra i januari 🙂 Inga stora mål eller så, men saker jag skulle vilja börja med eller få till helt enkelt.
⍟ Börja dagen med en kort stretching. Har tänkt länge att jag vill göra det men inte kommit igång. Tänker mig bara ett par övningar för att mjuka upp kroppen så där på morgonen. Har du tips på några enkla övningar kanske?
⍟ Göra en matplan. Det har jag ju varit inne på tidigare 🙂 Men nu tänker jag försöka göra en grundplan för mer variation, för att spara tid och pengar och för att slippa tänka på mat hela tiden.
⍟ Göra en playlist med musik jag lyssnar på för tillfället. Fastnar annars ofta i färdiga listor.
⍟ Fjärde punkten hänger ihop med den tredje och handlar också om musik. Jag vill göra mer som jag/man gjorde förr – lyssna på hela album av en och samma artist.
Tipsa gärna om bra vardagsrätter, stretching eller artister du tycker att jag borde lyssna på!
Det är väl bra mål du har för januari. Ganska självklara saker, men så svårt att göra. Vad tror du om att göra ett par solhälsningar på morgonen? Tar inte många minuter då man kommit in i det.
GillaGilla
Superbra! Tack för tipset! Solhälsningar ska det bli!
GillaGilla
Jag har mer än 600 färdiga veckomenyer på min blogg. Sno det som passar eller kopiera rakt av. Jag tycker det är så himla skönt med färdiga menyer så man slipper fundera.
GillaGilla
Tack för påminnelsen! Kollade direkt och fiskgratäng med kokos hamnade direkt på min lista!
GillaGilla
Bra att ha matplan, vi har en och det sparar mycket tid och pengar och även svinn..låter som du har några bra mål för januari
GillaGilla
Vilka bra mål för januari! Jag brukar köra 10 minuters yoga på morgonen så där får jag min stretching, helt perfekt för mig!
GillaGilla
Följer du något speciellt yogaprogram? Något på Youtube kanske?
GillaGilla
Jag brukar köra på Marina Burtons videor för nybörjare, tycker de är bra😊
GillaGilla
Börja dagen med stretch eller yoga tror verkligen på. Är nu lite inne på wall pilates eller stretch.
https://kamillaskamera.com/
GillaGilla
Har du några tips på övningar du gör? Youtube kanske?
GillaGilla
Skönt att det inte var mycket trafik när ni åkte hem från fjällen. Skönt att det går så bra att resa med barnen 👍😊.
Smart att tänka & göra lista i bilen när man ändå inte kan göra så mycket.
Vi gör matlådor. Då räcker maten i några dagar. Lasagne är ju en bra rätt att göra & det blir mycket av det.
Ta hand om dig och va rädd om dig❣️🤗
GillaGilla
Lasagne är bra! Perfekt att alltid ha ett par lådor i frysen 🙂
GillaGilla
Tummen upp för matplanering. Har gjort det i säkert 6 år nu. Tar en liten stund att sitta ner och fundera mat för en hel vecka (körde en månad i början men blev för jobbigt och lite spontan vill man vara) VI slänger nästan inga rester och kylen är tom dagen vi handlar
GillaGilla
Bra mål! Stretcha behöver jag med, så kanske ska försöka med det med start imorgon. Tack för den pussen!!
Jag älskar göra egna låtlistor. Har några olika i olika inriktningar. Gillar du bluesrock, så lyssna på Sass Jordan
Jag vill också bli bättre med matlistor och denna veckan har gått hyfsat bra.
Bulgarisk korvgryta…urgott, kyckling och svamp paj, torsk med kräftostsås…
Måste sätt mig med nästa veckas matplaner strax.
Kram Kajsa
https://www.bland-kastruller-och-vinglas.se
GillaGilla