Torsdag igen och det är dags för Torsdagstrissen! Förra veckan var Angelica & Madde med, är du kanske med denna veckan?



En sak jag gillar med den här mörka årstiden är alla härliga ljus folk pyntar sina hus, uteplatser och balkonger med. Egentligen är jag inte alls förtjust i färgade ljus/lampor, men just den här Disneygranen tycker jag ändå är lite kul. Vet att det brukar finnas en på Söder också, så jag får kanske ta mig dit någon kväll för att kolla.

Lördagens promenad på stranden på Råå gjorde gott för själen. Det är inte så ofta det varit fina dagar den senaste tiden, så då är det nästan som om det känns lite extra när solen väl visar sig. Bara det att dagarna blir lite ljusa emellanåt gör mycket för energin tycker jag.

Och nu betas ljusförrådet där hemma verkligen av i rasande fart! Jag tänder ljus få fort jag har möjlighet. Älskar skenet det ger och stämningen i ett rum. Nu är det snart dags att byta ut en del av ljuslyktorna till lite mer adventsvarianter och snart läge att ta fram adventsljuset. Har köpt ett lite tjockare ”datumljus” i år så vi får se om det kommer att vara i fas nån endaste gång under december 😀

Nästa veckas tema blir årets sista fototriss. I december blir det sedan en decemberutmaning på bloggen och då blir det lite kaka på kaka med en fototriss också. Så vill du vara med på trissen innan årets slut så är det nu du ska passa på!
Nästa veckas tema blir: hjärta
Det finns ju hjärtan på allt möjligt plus att det går att hitta hjärtan i naturen. Just denna årstiden är det sistnämnda kanske lite svårare, men vem vet 🙂
Haka på trissen du också, visa tre bilder och lämna en kommentar så att jag vet att du är med på min Torsdagstriss! Inga krav, skriv så mycket eller lite du vill, se det bara som en kul grej! Det behöver inte vara nya bilder men kul om det är bilder som inte använts i bloggen tidigare. Men som sagt, gör som du vill!
Ljus är mysigt att tända, det skapar då mysig stämning. Idag satte vi upp nya ljusslingan på balkongen och det blev ljust. Men jag gillade det och tyckte deg var den bästa ljusslingan på 14 år.
Man får verkligen vara glad om solen. Ger oss ljus, just nu är det ju så grått regnigt och blåsigt.
Kram Kajsa
https://www.bland-kastruller-och-vinglas.se
GillaGilla
Älskar all mysbelysning och hoppas att maken kan få upp belysningen på balkongen i sommarhuset imorgon. Underbart att vakna upp och se lamporna i mörkret 🙂
GillaGilla
Det är verkligen vackert med all julbelysning och så vackra ljusbelysnings bilder. Kramis ❤
GillaGilla
Decemberutmaningen blir jag lite nyfiken på. Ska bli kul att se vad det kan vara. Naturligtvis ska jag vara med på årets sista fototriss nästa vecka, och veckans foton med ljus ligger uppe. Du lyckades verkligen fånga ljuset på mellersta bilden. Magiskt
GillaGilla
Jag tror att du kommer att gilla bloggutmaningen i december 🙂
GillaGillad av 1 person
Underbart med alla ljusslingor och ljusstakar som kommer upp nu. Vi satte upp adventsljusstakarna igår, så mysigt!
GillaGilla
Älskar ljuset hemma när adventsljusen är framme. Blir lika nedstämd varje gång de plockas undan, det går liksom aldrig att vänja sig.
GillaGilla
Jag kör med ljusslingor året runt, särskilt på altanen och i trädgården – det blir lixom lite extra mysigt även under sommarkvällarna då. Nu är det mest för att hitta vägen in till huset och nyckelhålet 🙂
GillaGilla
Det skulle jag också kunna göra, fast kanske lite andra varianter av ljus på lite andra ställen. Men älskar mysbelysning oavsett årstid!
GillaGilla
Va vackra bilder du valt ut och va härligt med den färgglada granen 🙂
GillaGilla