Alltså, den här hunden vi har ♥ Hon är speciell på så många sätt. Hon verkar vara en vanehund på var hon vill göra sina behov och jag kan gå långa rundor i skog och mark utan att hon ens kissar… I måndags gick jag en lång runda vid havet, ett ställe jag iofs vet att hon inte gör sina behov vid.. Men eftersom det var morgonrundan tänkte jag att det kanske skulle gå av bara farten 🙂 Men nope! Jag fick stanna på ett annat ställe på väg hem, haha!

Själv tycker jag att det är så skönt att gå vid havet. Att blicka ut över vattnet och se båtar och horisonten. Det är liksom annan luft vid havet. Jag kan heller aldrig låta bli att kolla efter fina stenar eller drivved så man vet aldrig vad jag kommer hem med…

Och den här skylten då! Så bra! ”Life is not measured by the number of breaths we take but by the number of moments that take our breath away.” Väldigt tänkvärt!

Och så blir jag så där glad när jag ser sådana här enkla lösningar på saker. Tre i rad med stenar på en enkel platt sten. Det är ju exakt sånt där som är svårt att låta bli att spela när man hittar. Hade R varit med hade vi lätt kört ett par parti, men nu var jag ensam på min promenad så det får bli en annan gång när jag har sällskap.

Det var en fin promenad vid havet som gav mig energi. Solen sken och det enda jag saknade var att den fyrbenta fluffiga skulle uppskatta promenaden lika mycket som jag gjorde, haha!
Hundar är ju så roliga. Din pälsboll skulle jag gärna mysa lite med 🙂
GillaGilla
Om ni kommer till Råå så får jag kanske göra ett nytt försök med promenad där så att du får hälsa på min lilla fluffboll! 🙂
GillaGilla
Jag älskar också och gå vid stranden och havet oavsett årstid. Samt så fint med skyltar och tre i rad så kreativt och enkelt. Ja Bellman vi hade och så även Bella de har sina platser. Lite komiskt och samtidigt fascinerande
GillaGilla
Ja, morgonrundan brukar alltid innebära både det enda och det andra, men tydligen inte vid stranden 🙂 Men så är det i vissa skogar också, det är precis som om det är något hon inte gillar med vissa miljöer och att det tar ett tag att vänja sig. Konstigt!
GillaGillad av 1 person
Åh, det är ju underbart att promenera längs havet! Önskar att jag kunde göra det oftare, men bor alldeles för långt in i landet för det.
Vilken fin skylt!
GillaGilla
Det är så rofyllt. Älskar det. Till det så tycker jag det luktar så gott också. Får nog bli en promenad vid havet idag känner jag. Dock utan hund tyvärr.
GillaGilla
jag håller med dej. Sjön och hav är det bästa. Man blir lugn av att det är så stilla på något vis. Min hund kissar överallt när hon går på långa promenader 🙂
GillaGilla
Härligt att gå vid havet när solen lyser ☀️😊.
Ja, hundar är bra lustiga hehe.
Kul att det låg 3 i rad. Någon som ha spelat det 😊. Än så finns det hopp om framtiden.
Ta hand om dig och va rädd om dig❣️🤗
GillaGilla