Dagen startade med en riktigt fin decemberpromenad med den fyrbenta fluffiga. Vacker men kall – minus 10 grader här i Skåne är riktigt krispigt alltså 😀

Eftersom jag fortfarande är hemma krasslig (& Covid-positiv) har jag knappt varit ute den här veckan så det var extra skönt att ta en promenad i vackert väder.
På tal om krispigt så kom dottern hem med dessa fina vita krispiga tulpanerna till mig ikväll ♡ Älskade tjej, så gulligt av henne att tänka på sin krassliga mamma! Det livar definitivt upp med en fräsch bukett på bordet och en massa tända ljus i vardagsrummet.

Igår skulle jag varit på julkonsert med Magnus Carlsson. Det är en tradition och hör liksom till varje december. Jag brukar gå med min mamma men förra året var det hon som var sjuk. I år fick hon gå utan mig, men som tur var hade hon pappa som sällskap 🙂 Det kändes faktiskt riktigt trist att missa, då det alltid ger mig riktigt med julstämning. Magnus röst, i en kyrka med grym akustik och så några bra jullåtar på det, men men, har fått nöja mig med Musikhjälpen här hemma istället.
Håll gärna tummarna för att jag vaknar upp lite piggare imorgon så att det kanske kan bakas lite, eller fixas lite julgodis! Det är ju bara en vecka till jul!!
Fy vad trist att du är sjuk. Krya på dig.
GillaGilla
Har inte varit på en ända julkonsert i år och det känns så konstigt. Vi går alltid men har ingen julstämning alls än
GillaGilla
Tråkigt att du är sjuk! Krya på dig❤️ Men visst är det vackert ute nu när det är så krispigt.
GillaGilla
Ja nu är nästan alla covidpossitiva, så otroligt. Krya på dig och ja det har verkligen varit krispigt
GillaGilla
Men så gulligt av dottern med dom vackra tulpanerna, sådant gör en ju verkligen så glad🤍 Tråkigt att vara sjuk, krya på dig och hoppas du mår bättre snart 🤗
GillaGilla
Va härligt att sitta ute i det kalla o njuta. Tråkigt att du är positiv på covid men hoppas du tillfrisknar fort. Gulligt av att hon gav dej tulpaner 🌷
Förlåt för sen kommentar den 17
GillaGilla
Så många som har Covid nu och vår jul har börjat känna sig lite hotad. Hoppas att du blivit frisk nu i alla fall.
Gulligt med fina tulpaner av dottern
Kram Kajsa
https://www.bland-kastruller-och-vinglas.se
GillaGilla